آدرس: همدان، جاده ملایر ، ایوک

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم کریستال

کربنات کلسیم (CaCO3) یک کریستال غیر تک محوری با انکسار مضاعف زیاد و دامنه طیفی وسیع است. ذرات پودر کربنات کلسیم کریستال برای مواد پلاریزه کننده مرئی و نزدیک به فروسرخ مناسب هستند‌. CaCO3 یک کریستال معدنی با ویژگی های دوشکستگی و قطبش بالا است. این عمدتا در صنایع دفاعی و ابزارهای نوری با دقت بالا استفاده می‌شود و کاربردهای مهمی در رادیو و اخترفیزیک پیشرفته دارد.

پودر کربنات کلسیم به صورت پودر سفید، بی بو و حاوی کریستال‌های بی رنگ دیده می‌شود. این پودر عملاً در آب نامحلول است، مگر در آب حاوی مقادیری از کربنات کلسیم.

مفهوم کربنات کلسیم کریستال چیست؟

مفهوم کربنات کلسیم کریستال چیست؟

پودر کربنات کلسیم یک پودر معدنی بسیار پرکاربرد است. اما مفهوم کربنات کلسیم کریستال چیست؟

استفاده از عبارت پودر کربنات کلسیم کریستال اشاره به شکل ذرات این پودر طبیعی دارد. نوع میکرو کریستال کلسیت به شکل کروی در مناطق خاصی رایج است. این کلسیت از رسوب آب غنی از کلسیم در داخل غارها یا روی صخره های آهکی تشکیل می‌شود. این کریستال‌ها به شکل استالاگمیت، استالاکتیت در طبیعت وجود دارد. آن‌ها اغلب ناخالص هستند و در هنگام تجمع در مواد آلی مانند برگ، شاخه‌ها و خزه به دام می‌افتند. به دلیل وضعیت ناخالصی که دارند، برخی آن‌ها را در زمره سنگ‌ها قرار می دهند. بیشتر این سنگ‌ها کلسیت هستند، اما برخی به صورت آراگونیت متبلور می‌شوند. با این حال، محیط شکل‌گیری می‌تواند زمینه کلیدی برای متبلور شدن این کانی به صورت کلسیت یا آراگونیت باشد. آراگونیت به طور کلی فقط در چشمه‌های آب گرم رشد می کند، در حالی که سایر سنگ‌های آهکی کلسیت هستند.

 

دلایل استفاده از پودر کربنات کلسیم کریستال در مصارف چیست؟

ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد مطرح شود که دلایل استفاده از پودر کربنات کلسیم کریستال در مصارف چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که دلایل متنوعی برای استفاده از این پودر در صنایع گوناگون وجود دارد. در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می‌کنیم:

  • قرن‌هاست که مردم برای این ماده خام طبیعی یعنی کربنات کلسیم ارزش قائل بوده‌اند. حلالیت CaCO3 در آب ضعیف است و پودر آن برای تولید سیمان، یکی از اجزای ضروری ملات سنگ‌تراشی و گچ‌کاری، عالی است. کلسیت باندهای بادوام با کیفیت بالا را تشکیل می‌دهد که برای سال‌ها دوام می‌آورند چه در فضای باز و چه در داخل خانه استفاده شوند.
  • در صنایع غذایی، کربنات کلسیم به عنوان افزودنی E170 شناخته می‌شود. پودر کربنات کلسیم در شیرینی‌ها، آدامس‌ها، برخی نان‌ها، چیپس و کلوچه استفاده می‌شود.
  • کربنات کلسیم در یک واکنش نسبتا ساده، سریع و اقتصادی به دست می‌آید‌. بنابراین CaCO3 در صنعت زیبایی نیز استفاده می‌شود. پودر سفید و خشک آن در تولید پودرهای صورت، پودر بچه، سایه چشم یا زیرسازی آرایشی استفاده می‌شود. کربنات کلسیم به دلیل خاصیت سفید کنندگی، جزء محبوب خمیردندان ها است.
  • کربنات کلسیم معمولاً در کشاورزی و دامپروری استفاده می‌شود – یک کود کلسیمی خاک فقیر را غنی می‌کند. همچنین مخلوط‌های حاوی کربنات کلسیم مکمل‌های غذایی مناسبی برای حیوانات هستند. محتوای کربنات کلسیم در خاک شاخصی است که کیفیت خاک را نشان می‌دهد – هرچه CaCO3 کمتر باشد، خاک بازده و پایداری کمتری دارد. پرورش دهندگان گاو شیری از کربنات کلسیم برای تقویت شیردهی و تقویت سیستم گوارشی در حیوانات استفاده می‌کنند. مشابه کربنات کلسیم مورد استفاده برای مرغ‌ها، کربنات کلسیم مورد استفاده برای گاو باعث بهبود وضعیت کلی دام می‌شود. همچنین از اسیدی شدن، ضعیف شدن یا بیماری ها جلوگیری می‌کند.

مزایای استفاده از نانو پودر کربنات کلسیم کریستال در صنایع مختلف

پودر کربنات کلسیم انواع مختلفی دارد. یکی از معیارهای کیفیت بالای کربنات کلسیم در صنایع مختلف، اندازه ذرات آن است. در حقیقت هر چه اندازه ذرات یک پودر کربنات کلسیم کوچک‌تر باشد آن پودر باکیفیت‌تر است. با در نظر گرفتن این معیار، نانو پودر کربنات کلسیم با برخورداری از ذرات بسیار کوچک کریستالی بهترین نوع کربنات کلسیم محسوب می‌شود. اما مزایای استفاده از نانو پودر کربنات کلسیم کریستال در صنایع مختلف چیست؟

  • افزایش کیفیت: استفاده از نانو پودر کربنات کلسیم کریستال در صنایع مختلف باعث افزایش کیفیت محصولات نهایی می‌شود.
  • کاهش بهای تمام شده: کربنات کلسیم نانو نسبت به کیفیت بالایی که دارد و نیز نسبت به قیمت سایر مواد اولیه بسیار مقرون به صرفه است.
  • حفاظت از محیط زیست: کربنات کلسیم ماده‌ای طبیعی است که استفاده از آن حتی در حجم‌های زیاد به محیط زیست آسیبی نمی‌رساند.

تاثیر اقتصادی استفاده از نانو پودر کربنات کلسیم کریستال

تاثیر اقتصادی استفاده از نانو پودر کربنات کلسیم کریستال تنها برای تولیدکنندگان در صنایع مختلف نیست! استفاده از این پودر حتی برای مصرف کنندگان نیز صرفه اقتصادی دارد. چرا که باعث می‌شود آن‌ها بتوانند محصولات مورد نیاز خود را با کیفیت بالاتر و قیمت‌ مناسب‌تر خریداری کنند. همچنین با خرید کربنات کلسیم از برندهای داخلی معتبر مانند آریا پودر می‌توان از تولید داخل حمایت کرد.

لیست مقالات مرتبط:

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

عبارت کربنات کلسیم کریستال اشاره به شکل کریستالی ذرات پودر کربنات کلسیم دارد.

افزایش کیفیت، کاهش هزینه تولید و حفاظت از محیط زیست مزایای استفاده از نانو پودر کربنات کلسیم کریستال در صنایع مختلف هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در اصفهان

پودر مل در اصفهان

پودر مل در تهران

پودر مل در تهران

عمده فروشی پودر مل

عمده فروشی پودر مل

پودر مل صادراتی

پودر مل صادراتی

پودر مل کیسه ای

پودر مل کیسه ای

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پلاستر پودر کربنات کلسیم

پلاستر پودر کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

نانو پودر کربنات کلسیم

نانو پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف