آدرس: همدان، جاده ملایر ، ایوک

پودر کربنات کلسیم صنعتی

پودر کربنات کلسیم صنعتی

پودر کربنات کلسیم صنعتی چیست؟

پودر کربنات کلسیم صنعتی، یا CaCO3 یکی از مواد شیمیایی محبوب و پرکاربرد است که همه ما در زندگی روزمره خود با آن مواجه شده‌ایم. 

شاید اولین برخورد ما با این ماده را بتوان مربوط به مدرسه و کلاس درس دانست. گچی که با آن بر روی تخته سیاه یادداشت می‌شود از جنس کربنات کلسیم صنعتی است.

 کربنات کلسیم به طور طبیعی در مواد معدنی چون سنگ گچ، مرمر، سنگ آهک، کلسیت، صدف و مروارید وجود دارد. این ماده پودری نامحلول سفید رنگی است که در پوسته زمین به فراوانی یافت می‌شود. اما کربنات کلسیم صنعتی چیست؟

پودر کربنات کلسیمی که در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد را کربنات کلسیم یا CaCO3 صنعتی می‌نامیم.

کربنات کلسیم صنعتی

روش تولید کربنات کلسیم صنعتی

روش تولید کربنات کلسیم صنعتی نسبتا ساده است. از این رو این ماده ارزان قیمت است و در صنعت بسیار پرکاربرد و پرطرفدار است. برای تولید پودر کربنات کلسیم مورد استفاده در صنعت، از سنگ‌های طبیعی استفاده می‌شود. به این صورت که سنگ‌های حاوی کربنات کلسیم با خلوص بالا از معادن سنگ استخراج می‌شود. سپس این سنگ‌ها به کارخانجات تولید کربنات کلسیم منتقل می‌شود. در مرحله بعد این سنگ‌ها خرد شده و به قطعات کوچک تبدیل می‌شود. سپس خرده سنگ‌ها با آسیاب‌های پیشرفته به پودرهای یکدست و یکنواخت تبدیل می‌شوند. در مرحله نهایی و با هدف تنظیم دقیق اندازه ذرات، پودرها از صافی‌های مخصوص عبور داده می‌شوند.

 

انواع کربنات کلسیم صنعتی

انواع کربنات کلسیم صنعتی شرکت آریا پودر

انواع کربنات کلسیم صنعتی شامل موارد زیر هستند:

  • کربنات کلسیم طبیعی یا زمین: این نوع کربنات کلسیم از سنگ‌های طبیعی چون آهک و مرمر تولید می‌شود.
  • کربنات کلسیم مصنوعی یا رسوبی: کربنات کلسیم مصنوعی یا رسوبی توسط واکنش‌های شیمیایی در کارخانجات تولید می‌شوند. این نوع کربنات کلسیم با عبور گاز دی اکسید کربن از هیدروکسید کلسیم که معمولاً به عنوان آهک خاموش شناخته می‌شود، تهیه می‌شود. واکنش شیمیایی تولید کربنات کلسیم مصنوعی به شرح زیر است:

Ca (OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O

کاربرد کربنات کلسیم در صنعت رنگ:

کربنات کلسیم صنعتی به عنوان یک پرکننده و پراکنده در تولید رنگ‌ ها استفاده می‌شود. این ماده بهبود خواص رنگ‌ ها را فراهم می‌کند و پایداری رنگ را افزایش می‌دهد.

خاصیت پرکنندگی: کربنات کلسیم به عنوان یک پرکننده و پراکنده در تولید رنگ‌ها استفاده می‌شود. با اضافه کردن کربنات کلسیم به رنگ‌ها، ضخامت و پوشش آن‌ها افزایش می‌یابد و رنگ به صورت یکنواختی روی سطح تماس می‌گیرد. همچنین، کربنات کلسیم به عنوان یک ماده سفید کننده در رنگ‌ها عمل می‌کند و باعث افزایش سفیدی و روشنایی آن‌ها می‌شود.

پایداری رنگ: کربنات کلسیم به عنوان یک ماده استحکام‌دهنده در رنگ‌ها استفاده می‌شود. این ماده به پایداری رنگ‌ها در برابر نور، حرارت و شرایط آبی کمک می‌کند و از تغییر رنگ زودهنگام جلوگیری می‌کند.

تقویت خواص مکانیکی: کربنات کلسیم به عنوان یک ماده تقویت‌کننده در رنگ‌ها عمل می‌کند. اضافه کردن این ماده به رنگ‌ها باعث افزایش استحکام و سختی آن‌ها می‌شود.

تثبیت رنگ: کربنات کلسیم به عنوان یک ماده تثبیت‌کننده در رنگ‌ها استفاده می‌شود. این ماده می‌تواند رنگ را در سیستم رنگی ثابت کرده و از تغییر رنگ و ترکیدگی جلوگیری کند.

کاربرد پودر کربنات کلسیم در لوازم آرایشی و بهداشتی

کاربرد کربنات کلسیم در لوازم آرایشی و بهداشتی بسیار متداول است.

کربنات کلسیم صنعتی با توزیع اندازه ذرات 5.5 میکرومتر برای اهداف آرایشی ایده آل است. این پودر صنعتی به عنوان یک بافت دهنده عالی، پرکننده و تقویت کننده کاربردی در لوازم آرایشی پودری مختلف استفاده می‌شود. کربنات کلسیم کرمی بودن امولسیون‌ها (کرم‌ها و لوسیون‌ها) را افزایش می‌دهد. همچنین CaCO3 در افزایش میزان و سرعت تولید کف در سیستم‌های سورفکتانت (شامپو و ژل دوش) بسیار موثر است. کربنات کلسیم همچنین به طور گسترده‌ای به عنوان عامل بافر و خنثی کننده استفاده می‌شود. این ماده معدنی همچنین به عنوان عامل مات کننده در کاربردهای آرایشی حاوی رنگدانه مفید است. کربنات کلسیم دارای فعالیت ضد میکروبی است. بنابراین می‌تواند جایگزین پودر تالک در فرمول‌ها شود، به ویژه هنگامی که با نیترید بور سریسیت ترکیب شود.

کاربرد کربنات کلسیم در پلیمر

کاربرد کربنات کلسیم در پلیمر یکی از مهم‌ترین کاربردهای کربنات کلسیم صنعتی به شمار می‌رود. از پودر کربنات کلسیم در پر کردن پلیمرهایی مانند پلی وینیل کلراید (PVC)، پلی اتیلن (PE) و پلی پروپیلن استفاده می‌شود. به منظور افزایش برخی از ویژگی‌های کیفی محصولات پلاستیکی و گسترش دامنه استفاده از آن‌ها، کربنات کلسیم به ترکیبات آن‌ها اضافه می‌شود. از این رو تامین‌کنندگان پودر کربنات کلسیم نقش زیادی در موفقیت تولیدکنندگان پلاستیک بازی می‌کنند. مزایای استفاده از کربنات کلسیم در ترکیبات پلیمری شامل موارد زیر است:

  • پودر کربنات کلسیم باعث افزایش سختی، براقیت و صافی سطوح اقلام پلاستیکی و همچنین پایداری ابعادی آن‌ها و افزایش مقاومت حرارتی آن‌ها می‌شود.
  • رنگدانه‌های سفید گران‌تر را می‌توان با کربنات کلسیم که ماده‌ای سفید و ارزان جایگزین کرد. زیرا سودآوری زمانی افزایش می‌یابد که هزینه‌های تولید کاهش یابد.

کاربرد کربنات کلسیم در صنعت کارتن سازی

کاربرد کربنات کلسیم در صنعت کارتن سازی اغلب با هدف کاهش هزینه‌ها صورت می‌گیرد. کربنات کلسیم صنعتی یکی از ارزان‌ترین مواد اولیه در صنعت به شمار می‌رود. همچنین دسترسی به آن بسیار آسان است. از این رو استفاده از کربنات کلسیم در صنعت بسته‌بندی و تولید کارتن رواج زیادی پیدا کرده است.

از پودر کربنات کلسیم در کارتن سازی برای تولید خمیر کاغذ استفاده می‌شود. در حقیقت کربنات کلسیم نوعی جایگزین اقتصادی و دوستدار محیط زیست برای چوب درختان به شمار می‌رود.

 

کاربرد کربنات کلسیم در صنایع چرم

کاربرد کربنات کلسیم در صنایع چرم به عنوان یکی از مواد اولیه اصلی انجام می‌شود. کربنات کلسیم صنعتی باعث می‌شود زیبایی، براقیت و ثبات رنگ چرم‌ها افزایش یابد. کربنات کلسیم علاوه بر افزایش کیفیت چرم به کاهش بهای تمام شده تولید آن نیز کمک می‌کند.

 

خرید پودر کربنات کلسیم صنعتی

صنایع مختلف باید خرید پودر کربنات کلسیم صنعتی را متناسب با نیاز خاص خود انجام دهند. کربنات کلسیم مورد استفاده در هر صنعت دارای ویژگی‌های خاصی است. برای مثال در صنایع غذا و دارو باید از کربنات کلسیم خوراکی استفاده شود. در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی نیز باید از کربنات کلسیم کاملا بهداشتی و بسته‌بندی شده استفاده کرد. در حالی که در صنایع ساختمان سازی، تولید پلیمر، چرم سازی و بسیاری از صنایع دیگر استفاده از کربنات کلسیم فله‌ای مقرون به صرفه‌تر است.

 

قیمت کربنات کلسیم صنعتی

قیمت کربنات کلسیم صنعتی تحت تاثیر چند عامل عمده قرار دارد. اولین عامل درجه خلوص کربنات کلسیم است. هر چه درجه خلوص کربنات کلسیم بیشتر باشد کیفیت و قیمت آن بیشتر خواهد بود. کربنات کلسیم مصنوعی غالبا نسبت به کربنات کلسیم طبیعی خالص‌تر است. در نتیجه قیمت بیشتری دارد.

دومین عامل موثر بر قیمت کربنات کلسیم، اندازه ذرات آن است. هر چه کربنات کلسیم ریزدانه‌تر باشد فرآیند تولید آن سخت‌تر و زمان‌برتر است. در نتیجه قیمت بیشتری دارد.

برای آن که کاربرد پودر کربنات کلسیم مورد نیاز خود را با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید، به جای مراجعه به فروشندگان، از تولیدکنندگان خرید کنید. خرید مستقیم از تولیدکنندگان پودرهای صنعتی به دلیل حذف واسطه‌ها کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه است.

تولید کننده پودر کربنات کلسیم صنعتی

شرکت آریا پودر تولید کننده کربنات کلسیم صنعتی با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت است. خرید انواع پودر کربنات کلسیم با گریدهای مختلف را می‌توانید به صورت مستقیم از طریق وب سایت این مجموعه انجام دهید. کارشناسان آریا پودر آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه خرید انواع پودر میکرونیزه صنعتی، از جمله کربنات کلسیم هستند.

پودر کربنات کلسیم یا CaCO3 که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد را کربنات کلسیم صنعتی می‌نامند.

کربنات کلسیم طبیعی و مصنوعی انواع کربنات کلسیم صنعتی را تشکیل می‌دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در اصفهان

پودر مل در اصفهان

پودر مل در تهران

پودر مل در تهران

عمده فروشی پودر مل

عمده فروشی پودر مل

پودر مل صادراتی

پودر مل صادراتی

پودر مل کیسه ای

پودر مل کیسه ای

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پلاستر پودر کربنات کلسیم

پلاستر پودر کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

نانو پودر کربنات کلسیم

نانو پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف