آدرس: همدان، جاده ملایر ، ایوک

کاربرد پودر کربنات کلسیم در صنایع مختلف

کاربرد پودر کربنات کلسیم در صنایع مختلف

7 کاربرد پودر کربنات کلسیم در صنایع مختلف

پودر کربنات کلسیم را می‌توانیم یکی از پرکاربردترین پودرها در صنایع مختلف قلمداد کرد. این پودر جادویی ویژگی‌ها و مزایای زیادی دارد که به آن برای کاربردهای مختلف تناسب می‌بخشد. 7 کاربرد پودر کربنات کلسیم در صنایع مختلف موضوعی است که در این نوشتار درباره آن صحبت خواهیم کرد.

 پودر کربنات کلسیم
کاربرد پودر کربنات کلسیم در صنعت و مزایای آن

پودر کربنات کلسیم چیست؟

پیش از آن که درباره کاربرد پودر کربنات کلسیم صحبت کنیم، می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم:

پودر کربنات کلسیم چیست؟

کربنات کلسیم نوعی ماده طبیعی با فرمول CaCO3 است. عناصر سازنده این ترکیب پرکاربرد عبارتند از:

کلسیم، کربن و اکسیژن.

این ترکیب به طور گسترده در سراسر زمین پراکنده شده است. می‌توان آن را در سطح دریاها یا دریاچه‌های باستانی و رسوبات به شکل گل در بسترهای فعلی دریا یا در صخره‌های دریاهای گرم یافت. این ماده نزدیک به 15 درصد از کل رسوبات را تشکیل می‌دهد که سه چهارم قاره‌ها را پوشش می‌دهد. کربنات کلسیم را می‌توان به عنوان پرکننده در فرآیند ساخت بسیاری از محصولات مانند: کاغذ، پلاستیک، رنگ یا لاستیک استفاده کرد.

انواع پودر کربنات کلسیم کدام است؟

در پاسخ به این سوال که انواع پودر کربنات کلسیم کدام است می‌توان 2 دسته کلی را نام برد:

  • کربنات کلسیم طبیعی: پودرهای کربنات کلسیم طبیعی یا سنگین پلی دیسپرس هستند و شکل تصادفی دارند. توزیع آن‌ها گسترده است. نامحلول در الکل، محلول در آب حاوی اکسید آهن یا یون‌های آمونیوم و عملاً نامحلول در آب ساده هستند. در اسید استیک رقیق، اسید هیدروکلریک رقیق و اسید نیتریک رقیق شده باد کرده و حل می‌شوند. کربنات کلسیم سنگین یا طبیعی از آسیاب شدن سنگ‌های طبیعی حاوی کربنات کلسیم در کارخانجات تولید می‌شود.
  • کربنات کلسیم مصنوعی: ذرات کربنات کلسیم مصنوعی یا سبک به اشکال مختلفی از جمله دوکی، مکعبی، سوزنی، زنجیره ای، کروی، ورقه‌ای و منشور مربعی وجود دارند. آن‌ها به طور منظم تشکیل می‌شوند. این نوع کربنات کلسیم در اثر واکنش‌های شیمیایی در کارخانجات تولید می‌شود. با تنظیم شرایط واکنش می‌توان کربنات کلسیم مصنوعی یا سبک را به این اشکال مختلف درآورد. توزیع اندازه این ذرات کوچک‌تر از توزیع اندازه ذرات کربنات کلسیم طبیعی است. تجزیه این ماده در یک واکنش گرمازا دی اکسید کربن ساطع می‌کند و به ندرت در آب، الکل یا اسید محلول است. علاوه بر این در محلول کلرید آمونیوم محلول است، در هوا پایدار است و ظرفیت ناچیزی برای جذب رطوبت دارد.

 

کاربرد پودر کربنات کلسیم
کاربرد پودر کربنات کلسیم در صنعت

کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع چسب و درزگیر

کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع چسب و درزگیر بسیار گسترده و پراهمیت است.

کربنات کلسیم رسوبی یا مصنوعی به‌عنوان یک اصلاح‌کننده رئولوژی در انواع چسب و درزگیرها استفاده می‌شود. کربنات کلسیم مصنوعی در انواع فرمولاسیون‌های درزگیر به عنوان یک افزودنی شیمیایی برای افزودن خواص استفاده می‌شود که قابل توجه‌ترین آنها تیکسوتروپی است. استفاده از کربنات کلسیم در صنایع چسب و درزگیر باعث کاهش هزینه‌های تولید و کاهش بهای تمام شده محصولات می‌شود.

کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع ساخت و ساز

کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع ساخت و ساز را می‌توان اصلی‌ترین کاربرد این ماده قلمداد کرد.

در حقیقت می‌توان گفت که کربنات کلسیم در ساخت کلیه بناهایی که روزانه مشاهده می‌کنید کاربرد داشته است. زیرا از کربنات کلسیم در تولید انواع مصالح ساختمانی مانند بلوک‌های بتونی، تهیه ملات، ایزوگام، کاشی و سرامیک استفاده می‌شود. کربنات کلسیم مورد استفاده در صنایع ساخت و ساز از نوع طبیعی یا سنگین است.

کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع کاغذ

کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع کاغذ با افزایش نگرانی‌های زیست محیطی افزایش چشمگیری یافته است. کربنات کلسیم پرمصرف ترین ماده معدنی در صنایع تولید کاغذ است. هم به عنوان پرکننده – و هم به دلیل رنگ سفید خاص خود – به عنوان رنگدانه پوشش. کربنات کلسیم در صنعت کاغذ به دلیل روشنایی بالا و ویژگی‌های پراکندگی نور در سراسر جهان ارزش دارد. بنابراین به عنوان پرکننده ارزان قیمت برای تولید کاغذ مات روشن استفاده می‌شود. فیلر در انتهای مرطوب دستگاه‌های کاغذ سازی استفاده می‌شود و پرکننده کربنات کلسیم اجازه می‌دهد تا کاغذ روشن و صاف شود.

کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع رنگ

کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع رنگ در حجم زیاد صورت میگیرد. تا جایی که کربنات کلسیم به عنوان یک گسترش دهنده می‌تواند تا 30 درصد وزن را در رنگ‌ها تشکیل دهد. کربنات کلسیم می‌تواند سفیدی و درخشندگی رنگ را بدون کاهش توانایی پوشش دهندگی آن افزایش دهد. این ویژگی پذیرش گسترده کربنات کلسیم توسط صنعت رنگ را تضمین کرده است. کربنات کلسیم می‌تواند از ته نشین شدن رنگ‌های لاتکس جلوگیری کند.

کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع کشاورزی

کربنات کلسیم و دولومیت برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای کشاورزی، از جمله کنترل pH، تهیه کود و فرمولاسیون خوراک دام مناسب هستند. کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع کشاورزی باعث بهبود کیفیت محصولات کشاورزی و تقویت سلامت دام و محصولات دامی می‌شود.

برای مثال کربنات کلسیم طبیعی می‌تواند پوسیدگی انتهای شکوفه را در گوجه‌فرنگی کاهش دهد و رشد تخم‌ریزی قارچ را تسهیل کند.

 

کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع پلاستیک

یکی از رایج‌ترین پرکننده‌های معدنی مورد استفاده در صنعت پلاستیک، کربنات کلسیم (CaCO3) است.

CaCO3 به عنوان یک افزودنی ترکیب پلاستیک برای کاهش انرژی سطح و ایجاد کدورت و براقیت استفاده می‌شود که کیفیت سطح را بهبود می‌بخشد. CaCO3 همچنین به افزایش مقاومت ضربه و مدول خمشی (سفتی) هنگامی که اندازه ذرات به دقت مدیریت می‌شود کمک می‌کند. کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع پلاستیک در ترکیبات PVC انعطاف پذیر و سفت مانند لوله، عایق سیم و دستکش‌های لاتکس نیز بسیار قابل توجه است.

 

کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع لاستیک

کربنات کلسیم پرکننده‌ای است که برای اولین بار در صنعت لاستیک استفاده شد و هنوز هم در بیشترین مقدار استفاده می‌شود. استفاده از آن می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد و می‌تواند مقاومت حرارتی، پایداری اندازه و سختی مواد پایه را بهبود بخشد. افزودن مقادیر زیادی کربنات کلسیم به لاستیک می‌تواند حجم محصول را افزایش دهد. در نتیجه باعث صرفه‌مویی در استفاده از لاستیک طبیعی گران قیمت شده و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. کاربرد پودر کربنات کلسیم صنایع لاستیک باعث افزایش استحکام کششی، مقاومت در برابر سایش و مقاومت در برابر پارگی می‌شود. کربنات کلسیم همچنین دارای اثر تقویت کننده قابل توجهی در هر دو لاستیک طبیعی و مصنوعی است و می‌تواند قوام را بهبود بخشد.

تولید کننده پودر کربنات کلسیم

شرکت آریا پودر تولید کننده پودر  میکرونیزه با بالاترین میزان کیفیت است. محصولات تولید شده توسط این شرکت از بالاترین استانداردهای جهانی برخوردار هستند. بنابراین صنایع مختلف می‌توانند بدون نگرانی از کیفیت پودر کربنات کلسیم صنعتی آریا از آن برای تولید محصولات خود استفاده کنند.

 

خرید پودر کربنات کلسیم آریا پودر

شرکت آریا پودر همدان دارای بیش از ۳دهه سابقه تولید پودرهای کربنات کلسیم است. حجم زیادی از محصولات تولید شده توسط این شرکت به کشورهای مختلف صادر می‌شود. کیفیت بالا و قیمت مناسب دلیل محبوبیت پودرهای صنعتی برند آریا پودر هستند. با خرید پودر کربنات کلسیم آریا پودر از 2 مزیت عمده خرید باکیفیت و خرید مقرون به صرفه به صورت هم زمان بهره‌مند خواهید شد.

نوعی پودر معدنی با فرمول شیمیایی CaCO3 است که در صنایع مختلف به صورت گسترده کاربرد دارد.

کربنات کلسیم طبیعی و مصنوعی انواع پودر کربنات کلسیم را تشکیل می‌دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در اصفهان

پودر مل در اصفهان

پودر مل در تهران

پودر مل در تهران

عمده فروشی پودر مل

عمده فروشی پودر مل

پودر مل صادراتی

پودر مل صادراتی

پودر مل کیسه ای

پودر مل کیسه ای

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پلاستر پودر کربنات کلسیم

پلاستر پودر کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

نانو پودر کربنات کلسیم

نانو پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف