آدرس: همدان، جاده ملایر ، ایوک

کود کربنات کلسیم چیست

کود کربنات کلسیم چیست

کود کربنات کلسیم یک نوع کود معدنی است که حاوی ترکیبات کربنات کلسیم (CaCO3) است. این کود به عنوان یک منبع کلسیم و کربنات برای گیاهان استفاده می‌شود.

کربنات کلسیم در خاک باعث افزایش محتوای کلسیم و pH خاک می‌شود که می‌تواند برای تقویت ساختار خاک و اصلاح مشکلات pH خاک مفید باشد.

به طور کلی، کود کربنات کلسیم می‌تواند به چندین شکل و بازدارنده‌های مختلف در بازار موجود باشد.

در برخی موارد، کود کربنات کلسیم ممکن است به عنوان یک پودر خام فروخته شود که می‌تواند به خاک اضافه شود تا pH آن را اصلاح کند و محتوای کلسیم را افزایش دهد.

کود کربنات کلسیم و فواید مصرف آن در کشاورزی

کربنات کلسیم یا CaCO3 یک ماده معدنی بسیار پرمصرف و مفید است. این ماده که به شکل یک پودر سفید رنگ است، از عناصر کلسیم، کربن و اکسیژن تشکیل شده. کلسیم یک ماده مغذی مهم است که از دیواره‌های سلولی گیاهان حمایت می‌کند و برای تشکیل سلول‌های جدید ضروری است. از این رو از کربنات کلسیم در تولید کود استفاده می‌شود. پودر کربنات کلسیم کشاورزی و دولومیت همچنین نقش مهمی در خنثی کردن خاک از نظر PH دارند. مقدار PH ایده‌آل 7 است در حالی که مقدار PH خاکی که در نقاط مختلف کشور پیدا می‌کنیم پایین یا بالاتر است. این شرایط برای کشاورزی سالم مناسب نیست. خاک اسیدی یا قلیایی کمک زیادی به کشاورزان در کشت نمی‌کند.

کود کربنات کلسیم و فواید مصرف آن در کشاورزی موضوعی است که در این نوشتار درباره آن صحبت خواهیم کرد.

 

کود کربنات کلسیم و فواید مصرف آن در کشاورزی

روش تولید کود کربنات کلسیم

روش تولید کود کربنات کلسیم به این شکل است که پودر کربنات کلسیم زمین میکرونیزه خالص را با سایر مواد اولیه کود ترکیب می‌کنند. سیلیکون، منیزیم، مولیبدن و ترکیبات آهن سایر ترکیبات موجود در این کود هستند.

پودر کربنات کلسیم مورد استفاده در کود باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. در غیر این صورت کود تولید شده تاثیر مطلوبی بر خاک کشاورزی نخواهد داشت. مهم‌ترین ویژگی‌های پودر کربنات کلسیم کشاورزی عبارتند از:

  • درصد خلوص بالا
  • ریزدانه بودن
  • بافت همگن

پودر کربنات کلسیم میکرونیزه آریا بهترین انتخاب برای تولید کودهای کشاورزی باکیفیت است. این پودر علاوه بر برخورداری از ویژگی‌های کیفی مورد نیاز، از قیمت بسیار مناسبی نیز برخوردار است. زیرا شرکت آریا پودر تولید کننده پودر کربنات کلسیم است و خرید از این شرکت خرید مستقیم از تولید کننده به شمار می‌رود.

 مطالب پیشنهادی: کربنات کلسیم صنعتی

مزایای استفاده از کربنات کلسیم در کود کشاورزی

کربنات کلسیم در کشاورزی نقش حیاتی را بر عهده دارد. علت این موضوع تامین کلسیم مورد نیاز گیاهان توسط کلسیم موجود در ترکیب CaCO3 است. بیماری‌های مکرر میوه‌ها مانند پوسیدگی انتهای شکوفه، که در گوجه‌فرنگی و فلفل رایج است، می‌تواند ناشی از کمبود کلسیم باشد. استفاده از کربنات کلسیم در ترکیب کودهای کشاورزی از مشکلات این چنینی جلوگیری می‌کند.

مزایای استفاده از کربنات کلسیم در کود کشاورزی شامل موارد زیر است:

  • افزایش دسترسی به فسفر
  • افزایش نیتریفیکاسیون و کانی سازی
  • بهبود عملکرد سیستم ریشه
  • بازیافت مواد مغذی
  • بهبود راندمان مصرف آب
  • تنظیم pH خاک
  • به حداقل رساندن سطوح فلزات سنگین خاک

روش استفاده از کود کربنات کلسیم 

روش استفاده از کود کربنات کلسیم 

 

روش استفاده از کود کربنات کلسیم بر کیفیت محصولات کشاورزی تاثیر زیادی بر جای می‌گذارد. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در استفاده از این کود به آن توجه کنید، تعیین نیاز یا عدم نیاز خاک به آن است. این موضوع از طریق آزمایش خاک قابل تشخیص است. بنابراین ابتدا باید PH خاک را آزمایش کرد و در  صورت اسیدی بودن خاک از کود حاوی کربنات کلسیم استفاده کرد. بهترین زمان استفاده از کود حاوی کربنات کلسیم، قبل از کشت گیاهان است. خاک‌هایی که لایه سطحی آن‌ها به ارتفاع 200 میلیمتر اسیدی شده باشند و PH آن‌ها کمتر از 5.6 باشد، به کود CaCO3 نیاز دارند. پودر میکرونیزه صنعتی در آریا پودر عرضه می شود.

اهمیت استفاده از کربنات کلسیم در کود

امروزه اهمیت استفاده از کربنات کلسیم در کود کاملا شناخته شده و مورد توجه است. تحقیقات نشان می‌دهد که سایر کودهای شیمیایی می‌توانند یک جو اسیدی در خاک ایجاد کنند که می‌تواند برای محصولات کشاورزی بسیار مضر باشد. 

در حالی که کود کربنات کلسیم 100% طبیعی است، بنابراین خاک را بدون هیچ گونه افزودنی شیمیایی به بهترین شرایط تغذیه‌ای خود باز می‌گرداند. افزودن کربنات کلسیم به خاک شما نه تنها PH آن را متعادل می‌کند، بلکه ریشه‌ها را به رشد عمیق‌تر و سریع‌تر تشویق می‌کند.

تصحیح PH خاک، افزایش دسترسی به فسفر و بهبود عملکرد ریشه گیاهان مهم‌ترین مزایای استفاده از کربنات کلسیم در کود به شمار می‌روند.

استفاده از کربنات کلسیم در کود برای اصلاح خاک، تامین کلسیم مورد نیاز گیاهان و تقویت رشد آن‌ها ضروری است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در اصفهان

پودر مل در اصفهان

پودر مل در تهران

پودر مل در تهران

عمده فروشی پودر مل

عمده فروشی پودر مل

پودر مل صادراتی

پودر مل صادراتی

پودر مل کیسه ای

پودر مل کیسه ای

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پلاستر پودر کربنات کلسیم

پلاستر پودر کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

نانو پودر کربنات کلسیم

نانو پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف