آدرس: همدان، جاده ملایر ، ایوک

کاربرد کربنات کلسیم در تصفیه استخر

کاربرد کربنات کلسیم در تصفیه استخر

برخی مواد محلول در آب اتصالات فلزی استخرها را دچار خوردگی می‌کند. همچنین لکه‌های زشت زنگ زدگی و تجمع سفید پوسته پوسته روی دیواره‌های استخر باقی می‌گذارد. از این رو تصفیه استخر آب و حذف مواد زائد محلول در آب ضرورت دارد. کاربرد کربنات کلسیم در تصفیه استخر برای حذف اینگونه مواد است. کربنات کلسیم یک ترکیب شیمیایی است که با فرمول شیمیایی CaCO3 نشان داده می‌شود. تخمین زده می‌شود که حدود 4 درصد از پوسته زمین از کربنات کلسیم تشکیل شده است. به طور طبیعی کربنات کلسیم به شکل کانی‌ها و سنگ ها یافت می‌شود. برخی از آنها شامل کلسیت، سنگ آهک، گچ، مرمر و آراگونیت است. مواد معدنی و سنگ‌ها کربنات کلسیم را در منابع آب طبیعی پخش می‌کنند و در نتیجه آب سخت می‌شود. در واقع کربنات کلسیم عامل اصلی سختی آب است.

استفاده از تکنولوژی کربنات کلسیم در تصفیه استخر با روش‌های ترسیب و فیلتراسیون

کاربرد کربنات کلسیم و فیلتراسیون در تصفیه استخر

کربنات کلسیم به طرق مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد، چه در حالت طبیعی و چه به شکل خالص. کربنات کلسیم خالص از منابع طبیعی با تکنیک‌های مختلفی مانند استخراج از معادن تولید می‌شود. عناصر تشکیل دهنده و خواص شیمیایی کربنات کلسیم آن را به ماده‌ای مطلوب برای استفاده در صنایع مختلف تبدیل می‌کند.

کاربرد کربنات کلسیم در تصفیه آب

استفاده از تکنولوژی کربنات کلسیم در تصفیه استخر با روش‌های ترسیب و فیلتراسیون انجام می‌شود.

روش ترسیب به معنای اضافه کردن مواد شیمیایی جهت تغییر حالت فیزیکی جامدات محلول و معلق و تسهیل حذف آن‌ها در ته نشینی است‌. در روش فیلتراسیون نیز از مواد شن مانند برای جداسازی مواد زائد موجود در آب استخر استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از کربنات کلسیم در بهبود کیفیت آب و حفظ صافیت استخر

مزایای استفاده از کربنات کلسیم در بهبود کیفیت آب و حفظ صافیت استخر علت استفاده از کربنات کلسیم در تصفیه استخر است.

در استخرهای شنا، کربنات کلسیم معمولاً در طول نگهداری معمول آب استخر اضافه می‌شود تا pH را افزایش دهد‌. کربنات کلسیم سختی آب استخر را افزایش می‌دهد، قلیاییت کامل را حفظ کند و خواص اسیدی مواد ضدعفونی‌کننده مانند کلر یا برم را جبران کند. اگر استخرهای شنا دارای سطح صحیح قلیاییت کل، pH و سختی کلسیم باشند، متعادل در نظر گرفته می‌شوند. آب متعادل نه جرم‌گیر است و نه خورنده. سطح کربنات کلسیم در استخرها را می‌توان به عنوان میانگین سختی آب استخر توصیف کرد. فلس اساساً کربنات کلسیم است که قبلاً از حالت محلول خود خارج شده و سپس خود را روی سطوح استخر رسوب کرده است. در صورت بالا بودن سطح کربنات کلسیم، می‌توان آب استخر را از طریق زهکشی جزئی استخر رقیق کرد. سپس آن را با یک منبع آب محلی جایگزین نمود.

کربنات کلسیم و کاهش مواد آلی، باکتری‌ها و آلودگی‌های میکروبی در آب استخر

علت دیگر استفاده از کربنات کلسیم در تصفیه استخر پاکسازی آن از انواع آلودگی‌هاست‌. کربنات کلسیم و کاهش مواد آلی، باکتری‌ها و آلودگی‌های میکروبی در آب استخر ارتباط زیادی با یکدیگر دارند. در حقیقت استفاده از مقادیر مناسب کربنات کلسیم در آب استخر مانع از رشد باکتری‌ها و مواد آلوده در آب استخر می شود.

تأثیر کربنات کلسیم در افزایش سختی آب و پایداری شیمیایی استخر

کلسیم محلول نامرئی است مگر اینکه PH بالاتر از 8.0 باشد. کلسیم محلول در آب را سختی کلسیم می‌گویند. آب نرم به آبی اطلاق می شود که سطح کلسیم آن بسیار کم باشد. آب خیلی نرم تهاجمی است و در واقع کلسیم را از گچ در استخرهای بتنی حذف می‌کند تا نیاز آن به ماده معدنی را برآورده کند. اگر استخر وینیل یا فایبر گلاس باشد، آب کم کلسیم به اتصالات فلزی و مبدل‌های حرارتی حمله می‌کند که منجر به تخریب اتصالات یا نشتی سوراخ سوزنی در بخاری می‌شود. استخرهای آب نمک، با آب خیلی نرم، اغلب در معرض خوردگی هستند. هنگامی که چنین خوردگی رخ می دهد، معمولاً لکه هایی روی سطوح استخر ظاهر می‌شود. تأثیر کربنات کلسیم در افزایش سختی آب و پایداری شیمیایی استخر چشمگیر و قابل توجه است‌. افزودن کربنات کلسیم در تصفیه استخر سختی آن را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

استفاده از کربنات کلسیم در تصفیه آب استخر به عنوان منبع کلسیم و معدنی

 دیگر دلیل استفاده از کربنات کلسیم در تصفیه آب استخر به عنوان منبع کلسیم و معدنی است. فرمول شیمیایی کربنات کلسیم، CaCO3 است. در حقیقت کلسیم یکی از 3 عنصر سازنده این پودر معدنی است. بنابراین پودر کربنات کلسیم به عنوان منبع کلسیم در آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لیست مقالات مرتبط:

کاربرد کربنات کلسیم تصفیه آب آشامیدنی

کربنات کلسیم در متعادل کردن میزان سختی آب و تنظیم سطع PH آن موثر است. همچنین باعث حذف رسوبات و مواد زائد از آب استخر می‌شود.

کربنات کلسیم از رشد آلودگی، باکتری‌ها و مواد میکر

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در اصفهان

پودر مل در اصفهان

پودر مل در تهران

پودر مل در تهران

عمده فروشی پودر مل

عمده فروشی پودر مل

پودر مل صادراتی

پودر مل صادراتی

پودر مل کیسه ای

پودر مل کیسه ای

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پلاستر پودر کربنات کلسیم

پلاستر پودر کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

نانو پودر کربنات کلسیم

نانو پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف