آدرس: همدان، جاده ملایر ، ایوک

کربنات کلسیم در سرامیک

کربنات کلسیم در سرامیک

کربنات کلسیم در سرامیک

کربنات کلسیم در سرامیک یکی از مواد اولیه اصلی به شمار می‌رود.

سرامیک‌ها اشیایی هستند که از خاک رس (یا خاک رس مخلوط با مواد دیگر) ساخته می‌شوند. سپس در معرض حرارت زیاد قرار می‌گیرند و پخته می‌شوند. پخته شدن در کوره در دمای بالا باعث ایجاد تغییرات برگشت ناپذیر در بدنه رسی سرامیک می‌شود و فرم آن را دائمی می‌کند. سرامیک‌ها برای ساخت محصولات نهایی متنوعی به کار برده می‌شوند:

از ظروف مختلف گرفته تا مجسمه، هسته‌های ریخته‌گری برنز، یا عناصر معماری مانند کاشی، لوله و آجر.

نقش کربنات کلسیم در تولید سرامیک بسیار پررنگ و با اهمیت است. کربنات کلسیم منبع اقتصادی اکسید کلسیم است که به عنوان یک عامل ذوب در دماهای بالا به کار می‌رود. کربنات کلسیم استحکام مکانیکی و شیمیایی بدنه سرامیک را بهبود می‌بخشد و انقباض ناشی از پخت آن را کاهش می‌دهد.

 

کربنات کلسیم در سرامیک

مزایای استفاده از کربنات کلسیم در سرامیک

بازار سرامیک را می‌توان به دو بخش عمده تقسیم کرد: بدنه‌های شیشه‌ای سرامیکی و کاشی‌های سرامیکی متخلخل. کربنات کلسیم در هر دو بخش بازار سرامیک در حجم زیادی به کار برده می‌شود. مزایای استفاده از کربنات کلسیم صنعتی در سرامیک را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • کربنات کلسیم منبع اصلی کلسیم در لعاب‌هاست.
 • کربنات کلسیم منبع شار در دماهای بالا است.
 • استفاده از پودر کربنات کلسیم به سختی و دوام سرامیک کمک می‌کند.
 • کربنات کلسیم جلوه‌ای مات بر روی سرامیک ایجاد می‌کند.
 • پودر کربنات کلسیم می‌تواند با ایجاد یک پوشش ضخیم‌تر، کیفیت لعاب را بهبود بخشد.

کاربرد کربنات کلسیم در صنعت کاشی

کاربرد پودر کربنات کلسیم در صنعت کاشی را می‌توان زیرمجموعه‌ای از کاربرد کربنات کلسیم در سرامیک سازی قلمداد کرد.

استفاده از کربنات کلسیم در تولید کاشی با اهداف زیر انجام می‌شود:

 • به عنوان سفید کننده: کربنات کلسیم را می‌توان ارزان‌ترین سفید کننده باکیفیت و در دسترس قلمداد کرد. این ماده جایگزین سفید کننده‌های گران قیمت در صنایع مختلف از جمله صنعت تولید کاشی می‌شود.
 • به عنوان پرکننده: کربنات کلسیم پرکننده‌ای ارزان قیمت است که با افزایش حجم مواد اولیه به کاهش هزینه تولید کاشی کمک می‌‌کند.
 • به عنوان کاهنده دمای ذوب: کربنات کلسیم در صنعت تولید کاشی به عنوان کاهنده دمای ذوب عمل کرده و باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.

 

کاربرد کربنات کلسیم در سینک سرامیکی

یکی از کاربردهای نسبتا جدید کربنات کلسیم در سرامیک، کاربرد کربنات کلسیم در سینک سرامیکی است. علت اصلی استفاده از پودر کربنات کلسیم در سینک‌های سرامیکی را می‌توان کمک به ضدآب شدن این محصولات قلمداد کرد. افزون بر این کربنات کلسیم موجب افزایش ثبات رنگ سینک‌های سرامیکی می‌شود. از طرف دیگر استفاده از کربنات کلسیم به دلیل طبیعی و غیر سمی بودن، موجب حفاظت از محیط زیست می‌گردد. زیرا کربنات کلسیم جایگزین مواد اولیه شیمیایی و مضر برای طبیعت می‌شود.

در تولید سینک‌های سرامیکی اغلب از کربنات کلسیم میکرونیزه و پوشش داده شده استفاده می‌شود.

کربنات کلسیم میکرونیزه همان کربنات کلسیم طبیعی ریزدانه است. کربنات کلسیم پوشش داده شده نیز نوعی از کربنات کلسیم است که ذرات آن با استئاریک اسید احاطه شده است.

 

کاربرد کربنات کلسیم در صنعت لعاب سازی

لعاب یک ترکیب خمیری شکل از مواد معدنی و شیمیایی است. کوارتز ، فلدسپات و اکسید سرب مواد اولیه اصلی لعاب را تشکیل می‌دهند.  لعاب ظاهری شیشه مانند دارد و برای محافظت از کاشی و سرامیک و ایجاد ظاهری براق و زیبا روی آن به کار می‌رود. در حقیقت لعاب حالتی شیشه مانند و براق بر روی کاشی ، سرامیک و ظروف سرامیکی ایجاد می‌کند.

کاربرد کربنات کلسیم در صنعت لعاب سازی با هدف تولید اکسید کلسیم است. اکسید کلسیم یکی از فراورده‌های اصلی کلسیم کربنات است که موجب کاهش دمای ذوب مواد اولیه می‌شود. اکسید کلسیم همچنین مقاومت فشاری لعاب را نیز افزایش می‌دهد.

مهم‌ترین مزایای کربنات کلسیم در سرامیک در بخش لعاب سازی عبارتند از:

 • کاهش نقطه ذوب مواد اولیه لعاب
 • افزایش مقاومت و استحکام لعاب
 • کاهش انبساط حرارتی

خرید کربنات کلسیم سرامیک

برای خرید کربنات کلسیم سرامیک 2 گزینه وجود دارد:

 • خرید از فروشندگان: فروشندگان پودرهای صنعتی اقدام به فروش عمده و خرده انواع کربنات کلسیم می‌نمایند. می‌توان انواع برندهای داخلی و خارجی کربنات کلسیم را از این فروشندگان خریداری نمود. خرید از فروشندگان ریسک خرید کالاهای تقلبی و گران قیمت را در پی دارد.
 • خرید مستقیم از تولیدکنندگان داخلی: خرید مستقیم از تولید کنندگان داخلی با اطمینان بیشتری انجام می‌شود. زیرا ریسک خرید کالاهای تقلبی و بی‌کیفیت کاهش پیدا می‌‌‌کند. همچنین به علت حذف واسطه‌ها خرید کربنات کلسیم با قیمت مناسب‌تری انجام می‌شود. شرکت آریا پودر یکی از تولیدکنندگان داخلی کربنات کلسیم است که اقدام به عرضه مستقیم این پودر صنعتی می‌نماید. خرید از این تولید کننده به سادگی و از طریق تماس تلفنی با کارشناسان این شرکت امکان پذیر است.

 

تولید کننده کربنات کلسیم سرامیک

کربنات کلسیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول CaCO3 است. این ماده رایجی است که در سنگ‌ها به عنوان کانی‌های کلسیت و آراگونیت یافت می‌شود. به ویژه در سنگ آهک که نوعی سنگ رسوبی است که عمدتاً از کلسیت تشکیل شده است‌ کربنات کلسیم همچنین جزء اصلی پوسته تخم مرغ، اسکلت صدف و مروارید است. کربنات کلسیم ماده فعال آهک کشاورزی است. این ماده زمانی ایجاد می‌شود که یون های کلسیم موجود در آب سخت با یون‌های کربنات واکنش داده و رسوب آهک ایجاد می‌کنند. تولید کنندگان پودر کربنات کلسیم این ماده را از سنگ‌های معدنی مانند آهک استخراج می‌کنند. به این صورت که ابتدا سنگ‌ها از معدن خارج شده و به کارخانجات تولید پودرهای میکرونیزه صنعتی منتقل می‌شوند.

سپس سنگ‌ها خرد و آسیاب شده و پودر یکدست و سفید رنگی با نام کربنات کلسیم صنعتی تولید می‌شود. شرکت آریا پودر به عنوان تولید کننده کربنات کلسیم سرامیک مشغول به فعالیت است.

کربنات کلسیم تولید شده توسط این شرکت از بالاترین میزان خلوص و کیفیت برخوردار است.

 

کربنات کلسیم در سرامیک منبع اصلی کلسیم و شار است و به افزایش مقاومت و استحکام سرامیک کمک می‌کند.

کربنات کلسیم در سینک سرامیکی برای کمک به ضدآب شدن سینک و ثبات رنگ آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در اصفهان

پودر مل در اصفهان

پودر مل در تهران

پودر مل در تهران

عمده فروشی پودر مل

عمده فروشی پودر مل

پودر مل صادراتی

پودر مل صادراتی

پودر مل کیسه ای

پودر مل کیسه ای

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پلاستر پودر کربنات کلسیم

پلاستر پودر کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

نانو پودر کربنات کلسیم

نانو پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف