آدرس: همدان، جاده ملایر ، ایوک

کاربرد کربنات کلسیم در پتروشیمی

کاربرد کربنات کلسیم در پتروشیمی

کاربرد کربنات کلسیم در پتروشیمی

کربنات کلسیم یا CaCO3 یک ماده معدنی همه‌کاره است. از این ماده برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود. عمده‌ترین کاربرد کربنات کلسیم به عنوان پرکننده در صنایع مختلفی چون تولید لاستیک، پلاستیک، سیمان و بتن است. همچنین کربنات کلسیم در لوازم آرایشی بهداشتی و صنایع دارویی نیز به عنوان پرکننده و سفید کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد کربنات کلسیم در پتروشیمی به علت ویژگی‌های شیمیایی خاص این ماده است. علت استفاده از  کربنات کلسیم در صنایع پتروشیمی موضوعی است که در این نوشتار درباره آن صحبت خواهیم کرد.   کاربرد کربنات کلسیم در پتروشیمی

استخراج نفت و گاز در پتروشیمی با کربنات کلسیم

استخراج نفت و گاز در پتروشیمی با کربنات کلسیم صنعتی تنها یکی از صدها کاربرد این ماده معدنی شگفت انگیز است. کربنات کلسیم در این فرآیند به عنوان یک عامل پلوتونیوم یا وزن دهنده مورد استفاده قرار می‌گیرد. فراوان و ارزان بودن کربنات کلسیم را می‌توان یکی از علل ترجیح کربنات کلسیم بر سایر مواد معدنی در فرآیند استخراج نفت تلقی کرد. خاصیت قلیایی دیگر ویژگی کربنات کلسیم است که موجب استقبال از آن در صنعت پتروشیمی گردیده است.  

اهمیت کربنات کلسیم در حفاری

اهمیت پودر کربنات کلسیم در حفاری چشمگیر و قابل توجه است. از این ماده معدنی و موادی مانند بنتونیت و باریت به عنوان ماده افزودنی در فرآیند حفاری استفاده می‌شود. کربنات کلسیم، بنتونیت و باریت ” گل حفاری” نامیده می‌شوند. کاربرد گل حفاری برای کنترل میزان نفوذ پذیری مایعات در صخره‌ها و سنگ‌ها در طی فرآیند حفاری است. استفاده از کربنات کلسیم در فرآیند حفاری موجب محافظت از صخره‌ها و همچنین افزایش بهره‌وری فرآیند حفاری می‌شود. زیرا کربنات کلسیم از خاصیت اسید زدایی برخوردار است و بسیاری از اسیدهای مضر را خنثی می‌کند. در نتیجه موجب افزایش تولید نفت و گاز می‌شود. استفاده از کربنات کلسیم موجب سفت شدن دیواره‌های چاره حفاری و جلوگیری از ریزش آن‌ها می‌شود. در حقیقت استفاده از کربنات کلسیم به عنوان گل حفاری اولین کاربرد پودر کربنات کلسیم در پتروشیمی به شمار می‌رود.    

انواع کربنات کلسیم در پتروشیمی

کربنات کلسیم می‌تواند به سه شکل در طبیعت وجود داشته باشد. این سه شکل به ترتیب پایداری معمول آن‌ها کلسیت، آراگونیت و واتریت نامیده می‌شوند. انواع کربنات کلسیم در پتروشیمی از نوع کلسیت و واتریت هستند. کربنات کلسیم استخراج شده از طبیعت و سنگ‌های رسوبی را کربنات کلسیم طبیعی می‌نامند. کربنات کلسیم مورد استفاده در صنعت پتروشیمی از نوع طبیعی است. اما علاوه بر کربنات کلسیم طبیعی، نوع دیگری از کربنات کلسیم نیز وجود دارد که توسط انسان و به صورت مصنوعی تولید می‌شود. این نوع کربنات کلسیم از درصد خلوص و کیفیت بالاتری برخوردار است. با این وجود به علت قیمت بالاتری که دارد برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.    

مزایای استفاده از کربنات کلسیم در پتروشیمی

مزایای استفاده از کربنات کلسیم در پتروشیمی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:
  1. افزایش میزان استخراج نفت و گاز
  2. جلوگیری از ریزش چاه‌های نفت و گاز
  3. تامین ایمنی فرآیند حفاری
  4. کاهش بهای تمام شده استخراج نفت و گاز
کربنات کلسیم مورد استفاده در صنایع پتروشیمی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. شرکت آریا پودر تولید کننده بهترین کربنات کلسیم میکرونیزه مناسب برای صنعتی پتروشیمی است.

کربنات کلسیم یکی از مواد اصلی در فرآیند حفاری است که گل حفاری نامیده می‌شود.

افزایش استخراج نفت و گاز و جلوگیری از تخریب دیواره‌های چاه‌ها مهم‌‌ترین مزایای استفاده از کربنات کلسیم در پتروشیمی هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در اصفهان

پودر مل در اصفهان

پودر مل در تهران

پودر مل در تهران

عمده فروشی پودر مل

عمده فروشی پودر مل

پودر مل صادراتی

پودر مل صادراتی

پودر مل کیسه ای

پودر مل کیسه ای

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پلاستر پودر کربنات کلسیم

پلاستر پودر کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

نانو پودر کربنات کلسیم

نانو پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف