آدرس: همدان، جاده ملایر ، ایوک

خواص صنعتی پودر تالک

خواص صنعتی پودر تالک

از جمله مهم‌ترین خواص صنعتی پودر تالک می‌توان به ضد رطوبت بودن اشاره کرد. پودر تالک قابلیت جذب رطوبت را دارد و به عنوان ماده‌ای خشک‌ کننده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، به دلیل خواص ضدسایشی و ضدخوردگی، در صنایع پوشش دهی و رنگرزی نیز استفاده می‌شود.

در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر خواص صنعتی این پودر پر کاربرد می پردازیم.

پود تالک چیست؟

 پودر تالک چیست

پودر تالک (Talc or Talcum Powder) یک پودر معدنی طبیعی و پرکاربرد است. پودر تالک از تالک طبیعی تهیه می‌شود. تالک طبیعی یک ماده معدنی موجود در خاک رس است که عمدتا از منیزیم، سیلیکون و اکسیژن تشکیل شده است. تالک یک کانی دگرگونی به شکل جامد است. نام علمی کامل آن سیلیکات منیزیم هیدراته با فرمول شیمیایی Mg3Si4O10(OH)2 است. در طبیعت، تالک اغلب در سنگی به نام استئاتیت یا سنگ صابون (سنگ پر تالک) یافت می‌شود. این ماده معدنی اغلب با مواد معدنی دیگر مانند کلرید و کربنات ترکیب می‌شود. 

تالک در چه رنگ هایی وجود دارد؟

تالک معمولا آبی، سفید، خاکستری، قهوه ای یا بی رنگ است.

در حقیقت اصطلاح تالک هم به مواد معدنی خالص و هم به طیف وسیعی از سنگ‌های نرم حاوی تالک اشاره می‌کند. این سنگ‌ها استخراج شده و برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. تالک نرم‌ترین ماده معدنی در مقیاس سختی Mohs در 1 است و به راحتی می‌توان آن را برش داد و خرد کرد. کاربردهای پودر تالک در صنعت بسیار گسترده و متنوع است.

 ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که دیگر خواص صنعتی پودر تالک شامل چه مواردی است؟

برای یافتن پاسخ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

خواص پودر تالک در تولید کاغذ و صنعت چاپ:

خواص صنعتی پودر تالک علت استفاده از آن در صنعت تولید کاغذ و صنعت چاپ است.

این کانی آبگریز  در صنعت تولید کاغذ در حجم زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان از آن برای بهبود عملکرد دستگاه‌های تولید کاغذ استفاده کرد. ترکیب آبگریز و ماهیت لایه لایه‌ای این ماده معدنی می‌تواند عملکرد ویژه ای را در صورت استفاده به عنوان پرکننده یا رنگدانه پوشش ایجاد کند.

مطلب پیشنهادی: انواع پودر تالک

مهم‌ترین خواص پودر تالک در تولید کاغذ و صنعت چاپ شامل موارد زیر است:

 • تالک دارای سطح ویژه بالا و انرژی سطحی کم است.
 • تالک میل به مواد آلی مانند چوب و چسبنده‌ها مانند رزین‌های چوب، جوهرها و موم ها را نشان می‌دهد.
 • تالک در طول فرآیند ساخت کاغذ، در حین فرآیندهای شناورسازی، تمیز کردن و در کاغذ تکمیل شده شده، چسبندگی را کاهش می‌دهد.
 • تالک را می‌توان در مراحل مختلف تولید کاغذ، بسته به عوامل پردازش، ماهیت الیاف و اندازه آلاینده ها به فرآیند اضافه کرد.
 • این ماده از نظر شیمیایی بی اثر است و آب‌های فرآیند را آلوده نمی‌کند.
 • تالک سایر پارامترهای فرآیند را مختل نمی‌کند یا با سایر مواد افزودنی واکنش نشان نمی‌دهد.
 • تالک در جوهر چاپ پرکننده‌ای مناسب، بی‌اثر و ارزان قیمت است.
 • تالک در صنعت چاپ خاصیت جذب جوهر را افزایش داده و کیفیت چاپ را بهبود می‌دهد.

 

تأثیرات مثبت خواص صعنتی پودر تالک در صنایع پلاستیک و رزین:

تأثیرات مثبت خواص صنعتی پودر تالک در صنایع پلاستیک و رزین باعث شده است تا این کانی معدنی در این صنایع به شکل گسترده‌ای استفاده شود.

کاربرد تالک در این صنایع در قالب مستربچ فیلر است. در حقیقت تالک یک ماده ضروری در مستربچ پرکننده به شمار می‌رود. این فیلرها مخلوطی از پودر تالک، رزین پایه (PP، PE، HD، HIPS و غیره) و افزودنی‌های مختلف مانند افزودنی‌های پخش‌کننده، افزودنی‌های پیوند دهنده هستند‌.

مستربچ حاوی پودر تالک می‌تواند برای جایگزینی بخشی از پلاستیک اولیه (ماده ورودی برای تولید محصولات مبتنی بر پلاستیک) استفاده شود. این یک راه حل هوشمند با هدف صرفه جویی در مواد خام و در عین حال محدود کردن مقدار نفت خام است – زیرا منابع تجدید ناپذیر در تولید پلاستیک به تدریج تمام می‌شوند. یکی دیگر از تأثیرات عالی آن، این است که پرکننده تالک خواص پلاستیک را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد. در نتیجه به محصولات پلاستیکی کمک می‌کند تا ارزش بیشتری در بازار مصرف داشته باشند.

مهم‌ترین خواص صنعتی پودر تالک در تولید پلاستیک و رزین شامل موارد زیر است:

 • افزایش مقاومت در برابر حرارت برای پلاستیک
 • کمک به محصولات پلاستیکی برای افزایش مقاومت سایشی و لغزش آن هنگام تماس با سطوح محصولات دیگر
 • کاهش انقباض پلاستیک
 • کمک به شکل دهی و تثبیت اندازه‌های محصول به راحتی بهبود ویژگی های چاپ بر روی سطح مواد

خواص پودر تالک در صنایع پوشش‌دهی و نقاشی

کاربردهای پودر تالک در صنایع پوشش‌دهی و نقاشی نیز یکی از کاربردهای مهم این پودر معدنی به شمار می‌رود.

تالک و دولو تالک دارای خواص فیزیکی و مکانیکی متعددی هستند که به طور منحصر به فردی برای رنگ‌ها و پوشش‌ها مناسب است. در نتیجه، هم رنگ‌های تزئینی و هم در پوشش‌های صنعتی از تالک و پودر دولو تالک در ساخت خود استفاده می‌کنند.

خواص صنعتی پودر تالک که برای تولید رنگ و پوشش مناسب است شامل موارد زیر است:

 • ساختار لایه‌ای (پلی و لایه‌ای) تالک با جلوگیری از افتادگی و بهبود چسبندگی، لایه‌های رنگ را تقویت می‌کند.
 • این به نوبه خود از ترک خوردن و کنده شدن رنگ از روی دیوارها جلوگیری می‌کند.
 • همچنین رنگ به دلیل لایه‌ای بودن تالک با پوشاندن شکاف‌ها یا منافذ در هر سطحی در یک لایه یکنواخت پخش می‌شود.
 • از آنجایی که تالک آبگریز و مات است، باعث  دافعه و مقاومت در برابر آب در  رنگ‌ها و پوشش‌ها می‌شود.
 • علاوه بر این، تالک مزایای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را فراهم می‌کند.
 • با توجه به اینکه تالک هم ماتی و هم درخشندگی بالایی دارد، هرگونه لکه یا تغییر رنگ مواد زیرین را می‌پوشاند و رنگ رویی را برجسته می‌کند.
 • تالک به عنوان یک افزایش دهنده، ویسکوزیته رنگ را افزایش می‌دهد. متعاقباً این امر پراکندگی آسان و راحت رنگ را تسهیل می‌کند.
 • رنگ‌های پودری خودرو یا صنعتی دارای ذرات ریز تالک میکرونیزه هستند. این خاصیت باعث می‌شود رنگ حاصل به راحتی قابل پاشیدن باشد.
 • به دلیل نرمی، تالک به راحتی میکرونیزه می‌شود و در صورت پاشیدن به سطوح فلزی در قالب پوشش پودری و رنگ، حتی کوچکترین فضاها را پر می‌کند.
 • تالک به دلیل ماهیت نرم و بی اثر شیمیایی خود، کمترین سایش را به اپلیکاتور وارد می‌کند.

خواص صنعتی پودر تالک در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی

معروف‌ترین کاربردهای پودر تالک، در صنعت تولید محصولات آرایشی و بهداشتی هستند‌.

خواص صنعتی پودر تالک در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی شامل موارد زیر است:

 • به عنوان پودر، رطوبت را به خوبی جذب می‌کند.
 • به کاهش اصطکاک کمک می‌کند و برای خشک نگه داشتن پوست و کمک به جلوگیری از تعریق مفید است. از این رو این ماده به طور گسترده در محصولات آرایشی مانند پودر بچه و پودرهای بدن و صورت بزرگسالان استفاده می شود.
 • تالک دارای بافتی نرم و لطیف است. به همین دلیل است که از تالک به عنوان روان کننده استفاده می‌شود.

تالک از زمین استخراج می شود. در این شکل طبیعی، ممکن است حاوی آزبست باشد.  ماده‌ای که در هنگام استنشاق باعث ایجاد سرطان در ریه‌ها و اطراف آن می‌شود. از این رو پودر تالک مورد استفاده در محصولات آرایشی و بهداشتی باید کاملا بهداشتی، خالص و فاقد آزبست باشد.

پودر تالک گرید آرایشی آریا پودر از بالاترین میزان خلوص و کیفیت برخوردار است. از این رو بهترین گزینه برای استفاده در صنایع آرایشی بهداشتی به شمار می‌رود.

تالک در صنایع کاشی و سرامیک ارتقاء استحکام و کیفیت

خواص صنعتی پودر تالک در صنعت کاشی و سرامیک

از دیگر خواص صنعتی پودر تالک، ارتقای استحکام و کیفیت کاشی و سرامیک ها است. شکل پودری سیلیکات منیزیم تالک دارای چندین ویژگی فیزیکی و مکانیکی است که به طور منحصر به فردی برای تولید سرامیک مناسب است. تالک در صنایع کاشی و سرامیک ارتقاء استحکام و کیفیت را به ارمغان می‌آورد. خواص صنعتی پودر تالک در تولید کاشی و سرامیک عبارتند از:

 • تالک مقاومت در برابر حرارت بالایی دارد. از این رو، مقاومت در برابر شوک حرارتی سرامیک‌ها را بهبود می‌بخشد و شکستگی را کاهش می‌دهد.
 • تالک دارای محتوای کم آهن است. همچنین، تالک دارای محتوای بالای منیزیم است. در نتیجه، پس از سوختن سفیدی فوق العاده‌ای به سرامیک‌ها می‌دهد.
 • تالک از نظر شیمیایی بی اثر است. این به این معنی است که واکنش پذیری بسیار کمی با اسیدها دارد. متعاقباً، سرامیک‌ها را در برابر اسید مقاوم می‌کند.
 • تالک خالص ماهیت آبگریز دارد. بنابراین، به جلوگیری از نشت آب در سرویس‌های بهداشتی کمک می‌کند.
 • فرآیند آسیاب تالک بسیار قابل تنظیم است. بنابراین، می‌توان به اندازه ذرات مورد نظر مناسب برای هر نوع محصول سرامیکی  دست یافت.
 • تالک گریت محصول جانبی پردازش تالک است و بسیار ارزان است. بنابراین، به عنوان یک جایگزین بسیار اقتصادی برای پودر تالک در سرامیک عمل می‌کند.

خواص پودر تالک در صنایع مواد غذایی و آشامیدنی

در دنیای فرآوری و تولید مواد غذایی، اطمینان از بالاترین استانداردهای کیفیت و ایمنی بسیار مهم است. پودر تالک درجه غذایی، که اغلب به عنوان تالک درجه غذایی شناخته می‌شود، یک عنصر حیاتی در صنایع غذایی است. تالک گرید خوراکی به دلیل کاربردهای متنوع و کمک به بهبود کیفیت و ایمنی مواد غذایی شناخته شده است. خواص صنعتی پودر تالک در صنایع مواد غذایی و آشامیدنی از جمله مهم‌ترین خواص صنعتی پودر تالک به شمار می‌روند. این خواص عبارتند از:

 • تالک از چسبندگی بین حبوبات یا آب نبات‌ها جلوگیری می‌کند.
 • از آنجایی که تالک ماهیتی ارگانوفیلیک دارد، به خوبی با پلیمرهای مشتق شده از رزین‌های طبیعی یا مصنوعی ترکیب می‌شود. بنابراین، این یک پرکننده حیاتی است که حجم و بافت پایه‌های آدامس را فراهم می‌کند.
 • در مقایسه با سایر پرکننده‌ها، تالک درجه غذایی با طعم‌ها/مواد تشکیل‌دهنده اسیدی واکنشی نشان نمی‌دهد و دی اکسید کربن آزاد نمی‌کند.
 • تالک درجه غذایی ماهیت آبگریز دارد. از این رو، با پوشاندن سایر مواد و آب گریز ساختن آن‌ها، به عنوان یک عامل ضد چسبندگی عمل می‌کند. بنابراین از تشکیل توده‌ها جلوگیری می‌کند. این خاصیت تالک آن را برای استفاده در نشاسته، شکلات، آدامس، محصولات پخته شده، میوه‌های خشک، برنج، پنیر، چاشنی و نمک خوراکی ایده آل می‌کند.
 • تالک روشنایی رنگ‌ها را در رنگ‌های غذایی افزایش می‌دهد و در عین حال آن‌ها را برای مصرف انسان ایمن نگه می‌دارد.

تأثیرات پودر تالک در صنایع فلزات و فولاد

پودر تالک در صنایع فلزات و فولاد

 

تأثیرات پودر تالک در صنایع فلزات و فولاد به دلیل برخی از برجسته‌ترین خواص صنعتی پودر تالک است.

این خاصیت‌ها عبارتند از:

 • مقاومت در برابر حرارت: همانطور که گفتیم پودر تالک از مقاومت بالایی در برابر حرارت برخوردار است. این ویژگی پودر تالک آن را برای استفاده در صنایع ریخته‌گری به گزینه مناسبی تبدیل می‌کند.
 • قیمت مناسب: تالک یک ماده طبیعی فراوان و ارزان قیمت است. از این رو قیمت پودر تالک نیز نسبت به سایر پودرهای صنعتی مقرون به صرفه است. به همین دلیل به کار بردن پودر تالک در صنایع فلزات و فولاد به جای مواد اولیه گران قیمت هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد.

 

کاربردهای پودر تالک در صنایع چسب و درزگیری

چسب را می‌توان به عنوان ماده‌ای تعریف کرد که قادر است مواد را با اتصال سطحی به هم نگه دارد. درزگیرها نیز یک اتصال الاستیک تحمل بار بین دو سطح ایجاد می‌کنند که می‌تواند به عنوان مانعی در برابر گرد و غبار، خاک، رطوبت و مواد شیمیایی عمل کند. کاربردهای پودر تالک در صنایع چسب و درزگیری به عنوان یک فیلر اقتصادی است. خواص صنعتی پودر تالک موجب بهبود چشمگیر در کیفیت چسب‌ها و درزگیرها می‌شود.

هنگامی که تالک به چسب و درزگیرها اضافه می‌شود، خواصی مانند رئولوژی، ترک خوردگی و مقاومت در برابر سنباده را در آن‌ها بهبود می‌بخشد. همچنین آب گریزی تالک مقاومت چسب‌ها و درزگیرها را در برابر رطوبت تقویت کرده و به آن‌ها دوام بیشتری می‌دهد.

خواص پودر تالک در صنعت الکترونیک و برق

خواص صنعتی پودر تالک با الزامات صنایع الکترونیک و برق نیز همخوانی داشته و برای کاربرد در این صنایع نیز مفید است.

تالک نه تنها رطوبت را جذب می‌کند، بلکه به عنوان یک عامل جداکننده و روان کننده نیز عمل می‌کند. به عنوان مثال در صنعت کابل، ژاکت و هسته‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند. مقاومت بالای تالک در برابر حرارت دیگر خاصیت مهم آن در صنایع برق و الکترونیک است.

استفاده از پودر تالک در صنایع برق و الکترونیک علاوه بر بهبود کیفیت و کارایی، برای افزایش ایمنی نیز مفید و موثر است‌.

پودر تالک با گرید مناسب صنعت الکترونیک را می‌توان از شرکت آریا پودر به صورت مستقیم و بدون واسطه تهیه کرد.

استفاده از پودر تالک در صنایع نفت و گاز کاهش اصطکاک و سایش

استفاده از پودر تالک در صنایع نفت و گاز کاهش اصطکاک و سایش در هنگام استخراج را موجب می‌شود. در حقیقت مهم‌ترین خواص صنعتی پودر تالک برای استخراج نفت و گاز، نرمی و روان بودن آن است. ارزان بودن تالک نیز برای استفاده در این صنعت یک ویژگی مهم و حیاتی است. زیرا تالک در صنایع نفت و گاز در حجم بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پودر تالک در صنایع چسب و درزگیری به عنوان یک پرکننده ارزان قیمت به کار می‌رود و منجر به افزایش کیفیت این محصولات می‌شود.

پودر تالک در صنعت الکترونیک و برق به دلیل جاذب رطوبت بودن و مقاومت بالای آن در  برابر رطوبت استفاده می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در اصفهان

پودر مل در اصفهان

پودر مل در تهران

پودر مل در تهران

عمده فروشی پودر مل

عمده فروشی پودر مل

پودر مل صادراتی

پودر مل صادراتی

پودر مل کیسه ای

پودر مل کیسه ای

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پلاستر پودر کربنات کلسیم

پلاستر پودر کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

نانو پودر کربنات کلسیم

نانو پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف