آدرس: همدان، جاده ملایر ، ایوک

کاربرد کربنات کلسیم در مواد شوینده

کاربرد کربنات کلسیم در مواد شوینده

اگر به فهرست مواد اولیه مندرج بر روی جعبه یا قوطی مواد شوینده نگاه کنید، نام کربنات کلسیم را در آن مشاهده خواهید کرد. پودر کربنات کلسیم یک ماده معدنی مشهور و پرکاربرد، با فرمول شیمیایی CaCO3 است. پودر کربنات کلسیم مدت زمان طولانی است که یک ماده اصلی و مهم در تولید انواع مواد شوینده محسوب می‌شود. از مواد شوینده لباس و سطوح گرفته تا شوینده‌های مخصوص پوست، صابون‌ها و شامپوها همه و همه مقادیری کربنات کلسیم در بافت خود دارند. کاربرد پودر کربنات کلسیم در مواد شوینده موضوعی است که در این نوشتار به آن خواهیم پرداخت.

اهمیت پودر کربنات کلسیم در مواد شوینده:

اهمیت کربنات کلسیم در مواد شوینده

اهمیت کربنات کلسیم در مواد شوینده تا حدی است که آن را به یکی از مواد اولیه اصلی در تولید این محصولات تبدیل کرده است.

کربنات کلسیم به عنوان یک پرکننده برای حفظ رطوبت، بهبود قوام و خشک شدن توده نهایی، بهبود ظاهر و کنترل وزن نهایی محصولات استفاده می‌شود. همچنین خواص فیزیکی و شیمیایی محصولات شوینده را تغییر نمی‌دهد.

علاوه بر این پودر کربنات کلسیم به عنوان یک ساینده ملایم عمل می‌کند. در نتیجه موجب افزایش خاصیت پاک کنندگی انواع صابون و مواد شوینده می‌شود.

از سوی دیگر از آنجایی که کربنات کلسیم نسبت به دیگر مواد اولیه ارزان‌تر است، با حجم دادن به آن‌ها موجب کاهش هزینه تولید می‌گردد.

 کاربرد کربنات کلسیم در لوازم آرایشی بهداشتی چیست؟

نحوه استفاده از پودر کربنات کلسیم در مواد شوینده:

نحوه استفاده از پودر کربنات کلسیم در مواد شوینده بسته به نوع مواد شوینده متفاوت است.

با این وجود کربنات کلسیم مورد استفاده در ترکیب همه انواع مواد شوینده باید کاملا خالص، سفید، ریزدانه و یکدست باشد.

در حالت ایده آل، کلسیت به اندازه ذرات کمتر از 10 میکرون آسیاب می‌شود که برای چشم انسان نامرئی است. اندازه ذرات بیش از 20 میکرون باعث می‌شود که صابون سطح براقیت مات داشته باشد.

کیفیت انواع مواد شوینده، اعم از شوینده لباس و صابون‌ها تا حد زیادی به درجه خلوص کربنات کلسیم و همگن بودن بافت آن وابسته است.

ساخت صابون با پودر کربنات کلسیم:

غیر از صابون‌های صنعتی و کارخانه‌ای، در صابون‌هایی که به شکل دستی و خانگی تولید می‌شوند نیز از کربنات کلسیم استفاده می‌شود. برای ساخت صابون با کربنات کلسیم به صورت خانگی می‌توان از چربی‌های حیوانی یا گیاهی به همراه کربنات کلسیم مخصوص استفاده کرد. در این فرآیند روغن نارگیل یا سایر روغن‌های گیاهی و جانوری با پودر کربنات کلسیم در معرض حرارت قرار داده می‌شوند. در این فرآیند یک واکنش شیمیایی به وقوع می‌پیوندد که موجب تولید صابون می‌شود.

علاوه بر کاربرد کربنات کلسیم در مواد شوینده و صابون، به صورت مستقیم هم می‌توان از این ماده برای تمیز کردن سطوح استفاده کرد!

برای از بین بردن لکه و سیاهی‌های روی انواع تابه و قابلمه می‌توان مقداری کربنات کلسیم را روی آن‌ها پاشید و با اسفنج مالش داد. همچنین برای افزایش براقیت ظروف نقره نیز می‌توان از این روش استفاده کرد.

ساخت مواد شوینده لباس با پودر کربنات کلسیم:

ساخت مواد شوینده لباس با پودر کربنات کلسیم به دلیل خواص شیمیایی و فیزیکی منحصر به فرد این پودر صنعتی انجام می‌شود. مهم‌ترین این خواص شامل موارد زیر است:

  1. قلیایی بودن: خاصیت قلیایی کربنات کلسیم منجر به از بین رفتن میکروب‌ها و آلودگی‌های موجود در البسه می‌شود.
  2. غیر سمی بودن: مواد اولیه مورد استفاده در تولید شوینده‌ها باید برای سلامت انسان ایمن باشند. کربنات کلسیم ماده‌ای غیر سمی و سازگار با طبیعت انسان است. از این رو استفاده از آن در مواد شوینده بلامانع است.
  3. سازگاری با محیط زیست: یکی از علل محبوبیت استفاده از کربنات کلسیم در مواد شوینده، سازگاری آن با محیط زیست‌. کربنات کلسیم ماده‌ای طبیعی و زیست تخریب پذیر است. بنابراین استفاده از آن در حجم زیاد بلامانع است.
  4. قیمت مناسب: قیمت مناسب کربنات کلسیم خاصیت مهم دیگر آن به شمار می‌رود. قیمت مناسب این ماده به دلیل فراوانی آن در اقصی نقاط پوسته کره زمین است‌.

در تولید مواد شوینده باید از کربنات کلسیم خاص و باکیفیت استفاده کرد. پودر کربنات کلسیم تولید شده در شرکت آریا پودر بهترین گزینه برای تولید انواع صابون، شامپو و مواد شوینده است. انواع پودرهای صنعتی تولید شرکت آریا پودر را می‌توان به صورت مستقیم و بدون واسطه از طریق تماس با کارشناسان این شرکت تهیه کرد.

لیست مقالات مرتبط:

کاربرد کربنات کلسیم در شامپو

پودر کربنات کلسیم در مواد شوینده به عنوان یک پرکننده، ساینده ملایم و پاک کننده کاربرد دارد.

پودر کربنات کلسیم یکی از مواد اولیه اصلی تولید شوینده است که در حجم زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین مقالات

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در ام دی اف سازی

پودر مل در اصفهان

پودر مل در اصفهان

پودر مل در تهران

پودر مل در تهران

عمده فروشی پودر مل

عمده فروشی پودر مل

پودر مل صادراتی

پودر مل صادراتی

پودر مل کیسه ای

پودر مل کیسه ای

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پودر کربنات کلسیم در نساجی

پلاستر پودر کربنات کلسیم

پلاستر پودر کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

مستربچ کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم کریستال

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم جوش شیرین

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

پودر کربنات کلسیم در خمیر نان

نانو پودر کربنات کلسیم

نانو پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف

پودر کربنات کلسیم در پوشش سقف